Trzy bieguny. Dotknąć niemożliwego” to książka, która doskonale uzupełnia zbiór literatury podróżniczej, przedstawiając czytelnikowi sylwetki dwóch wybitnych Polaków, których połączyła wspólna pasja – podróże w miejsca niezdobyte.

Sięgając po książkę autorstwa Leszka Cichego, Marka Kamińskiego i Juli Hamery można spodziewać się opowieści nie tylko o pasji i miłości do gór i podróży, ale też zapierających dech w piersi relacji, dotyczących między innymi przygód pierwszego zimowego zdobywcy Mount Everestu – Leszka Cichego. Ten legendarny wspinacz ma za sobą wielkie osiągnięcia, dzięki którym znajduje się na liście najwybitniejszych himalaistów z całego świata. Leszek Cichy w 1981 roku jako pierwszy człowiek wraz z Krzysztofem Wielickim zdobył zimą najwyższy szczyt świata. Miał też okazje wspinać się w towarzystwie Wandy Rutkiewicz. „Trzy bieguny. Dotknąć niemożliwego” to zapis historii życia Cichego, której polscy czytelnicy jeszcze nie znają. 

Relacje z pierwszej ręki

„Trzy bieguny. Dotknąć niemożliwego” to lektura obowiązkowa dla miłośników górskich wypraw, którzy pragną zapoznać się z relacjami z podróży Cichego, których celem było zdobycie Mount Everest, Gaszerbrum II czy K2. Leszek Cichy brał udział w dwóch zimowych wyprawach na K2 i w książce dzieli się swoją opinią na temat prób zdobycia ostatniego ośmiotysięcznika, na którego nie udało się nikomu wspiąć zimą. Ta książka to jedyna w swoim rodzaju opowieść o przygodach, podczas których podróżnicy nieraz znajdowali się na granicy życia i śmierci. To inspirująca historia, opowiadająca o miłości do pasji, która pomaga zapomnieć o ogromnym ryzyku, nierozerwalnie związanym z podróżami Cichego i Kamińskiego.

Z miłości do podróży

Książka „Trzy bieguny. Dotknąć niemożliwego” wypełniona jest relacjami z niezwykłych podróży Marka Kamińskiego, który samotnie zdobył biegun południowy i jako pierwszy człowiek dotarł na dwa bieguny w ciągu jednego roku. Ma za sobą podróż w towarzystwie Jaśka Meli, którą odbył w 2004 roku w ramach projektu „Razem na Biegun”.

W tej książce czytelnik zapozna się nie tylko ze wspomnieniami z wypraw Kamińskiego, ale też ze zwierzeniami, dotyczącymi młodości oraz relacji z momentu podjęcia decyzji o zostaniu podróżnikiem. W książce nie zabrakło też opowieści o wspólnych podróżach Kamińskiego i Cichego, czyli o projekcie „HiFlyer Polar Ice Expedition”, którego celem było zdobycie Góry Gunnbjørna, najwyższego szczytu Grenlandii. Kamiński dokonał tego razem z Leszkiem Cichym, Tomaszem Walkiewiczem, Mirosławem Polowcem i Ryszardem Rusinkiem 2008 roku. W tym samym roku podróżnicy zdobyli też wspólnie Mont Blanc w Alpach, o czym również opowiadają w książce.